Konsultacje medyczne

 

DERMATOLOG

Dr Bożena Mamcarz jest specjalistą II° dermatologiem i specjalistą II° alergologiem z kilkuletnim doświadczeniem z zakresu medycyny estetycznej. Uczestniczyła w wielu kongresach, kursach i szkoleniach w kraju i za granicą, podnoszących kwalifikacje we wszystkich tych dziedzinach.

Zajmuje się leczeniem wszystkich chorób skóry, błon śluzowych, włosów i paznokci, a zwłaszcza:

  • Alergii skórnych; Trądziku zwykłego i różowatego
  • Zaburzeń łojotokowych skóry
  • Łupieżu; Łuszczycy 
  • Grzybic skóry i paznokci
  • Oceną znamion

Specjalizuje się głównie w leczeniu alergii skórnych zarówno u małych dzieci, jak i u osób dorosłych. Ma ogromne doświadczenie w leczeniu pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i wypryskiem alergicznym. Leczenie tych pacjentów jest kompleksowe i obejmuje nie tylko farmakologię, ale też edukację dotyczącą postępowania w życiu codziennym, doboru odpowiedniej diety, czy bezpiecznych kosmetyków dla każdego rodzaju skóry.

 

ALERGOLOG

Jeżeli:

  • masz uporczywe wodniste katary, bądź wrażenie „zatkanego nosa” sezonowo lub całorocznie;
  • kichasz salwami;
  • masz nawracające zapalenie spojówek, świąd oczu;
  • masz przewlekły suchy kaszel;
  • często się przeziębiasz;
  • masz problemy skórne (suchość skóry, świąd, zaczerwienienia, „wypryski”);
  • źle tolerujesz różne kosmetyki 

Zgłoś się do nas! Wykonamy pełną diagnostykę, zalecimy Ci odpowiednie leki, dobierzemy odpowiednie kosmetyki, nauczymy jak żyć z alergią.

 

TESTY PRICK – ZESTAW ALERGENÓW WZIEWNYCH

W skład tego zestawu wchodzą najczęściej uczulające alergeny pyłków roślin, roztoczy (np. kurzu domowego), pleśni i sierści zwierząt.

Test wykonuje się na skórze przedramienia. Alergeny w postaci kropli płynów nakłada się na skórę, po czym delikatnie nakłuwa specjalnym lancetem. Test odczytuje się po ok. 20 minutach. W miejscu uczulającego alergenu występuje zaczerwienienie, świąd oraz bąbel pokrzywkowy.

Dwa tygodnie przed testem pacjent nie powinien przyjmować leków antyhistaminowych (np. Zyrtec, Clarityna).

 

TESTY PRICK - ZESTAW ALERGENÓW POKARMOWYCH

W skład tego zestawu wchodzą alergeny podstawowych, najczęściej uczulających pokarmów.

Test wykonuje lekarz na skórze przedramienia. Alergeny w postaci kropli płynów nakłada się na skórę, po czym delikatnie nakłuwa się lancetem. Odczyt testu jest po ok. 20 minutach. W miejscu uczulającego alergenu pojawia się świąd, rumień i bąbel pokrzywkowy.

Dwa tygodnie przed testem pacjent nie powinien przyjmować leków antyhistaminowych (np. Zyrtec, Clarityna).

 

TESTY PŁATKOWE (KONTAKTOWE)

Służą do wykrywania alergii skórnych powstających w wyniku kontaktu z różnymi substancjami (np. metale, guma, kosmetyki, leki stosowane zewnętrznie, barwniki, itp.).

Polegają one na nałożeniu na skórę pleców najczęściej uczulających 20 związków i umocowaniu ich odpowiednim plastrem.

Po 48 godzinach plastry są zdejmowane. W miejscu uczulającej substancji na skórze z reguły występuje rumień, świąd, drobne grudki, pęcherzyki. Test ponownie odczytywany jest po 72 godzinach (może wystąpić reakcja opóźniona).

Medycyna estetyczna

 

WYGŁADZANIE ZMARSZCZEK

Zmarszczki możemy podzielić na:

  • Mimiczne, np. „kurze łapki”, zmarszczki między brwiami, czyli tzw. „lwie zmarszczki”, czy poprzeczne zmarszczki na czole;
  • Zmarszczki utrwalane, np. fałdy nosowo – wargowe, zmarszczki na policzkach, nad wargą górną.

W zależności od tego, które zmarszczki chcemy usunąć bądź zmniejszyć używamy różnych metod. Generalnie zmarszczki w górnej części twarzy korygujemy najczęściej toksyną botulinową, a w dolnej części twarzy wypełniamy tzw. wypełniaczami (głównie kwasem hialuronowym).

Toksyna botulinowa (Botox)
Toksyna botulinowa jest naturalnym, oczyszczonym białkiem pochodzenia bakteryjnego. W medycynie jest stosowana od ponad 20 lat, głównie w neurologii i okulistyce. W medycynie estetycznej mamy już ponad 10 letnie doświadczenie w jej stosowaniu. Zabieg polega na wstrzyknięciu ściśle określonej, bardzo małej ilości toksyny w precyzyjnie określone miejsce przy pomocy cienkiej igiełki. Zabieg wykonuje lekarz, a pierwsze efekty są widoczne z reguły po 2 – 3 dniach (najpóźniej po 2 tygodniach). Polegają one na tym, że nie możemy zmarszczyć czoła, brwi, a przy śmiechu nie pojawiają się tzw. kurze łapki. Porażenie mięśni utrzymuje się średnio ok. 6 miesięcy i ustępuje bez śladu. Ten sam efekt można uzyskać tylko ponownie wykonując zabieg.

Wypełniacze (np. kwas hialuronowy)
Zmarszczki utrwalane najczęściej likwiduje się przy pomocy tzw. wypełniaczy, tzn. substancji, które iniekcyjnie wprowadza się wzdłuż przebiegu zmarszczki. Obecnie najczęściej używa się w tym celu stabilizowanego kwasu hialuronowego. Kwas ten jest fizjologicznym składnikiem naszej skóry, a jego zadaniem jest wiązanie wody. W procesie starzenia jego ilość ulega wyraźnemu zmniejszeniu, co powoduje wiotkość skóry. Zabieg jest bezpieczny i przed jego wykonaniem nie robimy żadnych testów alergicznych. W czasie zabiegu lekarz wstrzykuje preparat zawierający kwas hialuronowy cienką igiełką z gotowej ampułkostrzykawki. Po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk, zaczerwienienie, bardzo rzadko drobny krwiaczek w miejscu ukłucia. Objawy ustępują w ciągu kilku dni i można je tuszować makijażem. Ogromną zaletą kwasu hialuronowego stosowanego obecnie do wypełniania zmarszczek jest to, że jest on biodegradowalny, tzn., że ulega stopniowemu rozkładowi w organizmie (ok. 10 – 12 miesięcy). Dlatego efekt wygładzenia zmarszczek widoczny jest nie dłużej niż rok.

 

PEELINGI MEDYCZNE

Peeling - peel z języka angielskiego oznacza złuszczać. W dermatologii i kosmetyce wykonuje się obecnie głownie peelingi chemiczne. Celem tych zabiegów jest usunięcie zmian chorobowych bądź estetycznych.
 

W zależności od problemu skóry lekarz lub kosmetyczka dobiera odpowiedni rodzaj preparatu do peelingu oraz określa ile zabiegów i w jakich odstępach czasu należy je wykonać. Głebokość peelingu zależy glównie od jego stężenia i czasu nałożenia na skórę.
W zależności od tego, jak głeboko sięga złuszczanie peelingi dzielimy na:

  1. Powierzchowne (powodują zniszczenie naskórka) np. glikolowi, migdałowy, mlekowy, salicylowy);
  2. Średniogłebokie (powodują zniszczenie naskórka i górnych warstw skóry właściwej) np. TCA, pirogronowy, peelingi złożone;
  3. Głębokie (powoduje zniszczenie naskórka, górnych i środkowych części skóry właściwej) np. Yellow Peel, peelingi złożone, fenolowy, TCA.
     

Wskazania:

  • Fotostarzenie i przebarwienia skóry;
  • Trądzik (zwłaszcza bliznowaty i z przebarwieniami);
  • Zmarszczki mimiczne i posłoneczne;
  • Szara, matowa, zmęczona skóra;
  • Skóra tłusta, łojotokowa;

Przeciwwskazania:

  • Nawracające opryszczki;
  • Stosowanie niektórych leków (np. estrogeny, izotretinoiny, chemioterapia);
  • Aktywny, ropny trądzik;
  • Przerosłe blizny tzw. keloidy;
  • Nosicielstwo wirusa HIV;
  • Upośledzenie czynności wątroby, nerek, arytmia;
  • Ciąża;


Czas aplikacji peelingu na skórę jest różny i zależy od:

  • Rodzaju użytego preparatu;
  • Stężenia preparatu; pH preparatu;
  • Rodzaju problemu skórnego;
  • Wrażliwości skóry u danego pacjenta;

W czasie zabiegu pacjent może odczuwać różnie nasilone pieczenie, zaś po zabiegu może wystąpić rumień. Zaczerwienienie utrzymuje się różnie długo może być bardzo nasilone przy pewnych rodzajach peelingów, po czym występuje różnie intensywne łuszczenie. W tym okresie należy wmasować zalecane kremy nawilżające. Należy pamiętać, aby po zabiegu przez kilka tygodni unikać słońca i stosować kremy z wysokimi filtrami (ryzyko wystąpienia przebarwień). Ostatecznym efektem, peelingu jest młodsza skóra, pełna blasku o równomiernym kolorycie! W naszej klinice wykonujemy peelingi zarówno kosmetyczne jak i medyczne. Dobieramy je po konsultacji i dokładnej ocenie problemu.


Najczęściej są to:

Peeling migdałowy; Peeling pirogronowy; Peeling migdałowy Combi(połączenie migdałowego i pirogronowego); Peeling migdałowy Mandel Plus; Retises CT; Yellow Peel; Biomedic; Cosmelan; Sculptura (kwas glikolowy + kwas mlekowy + kwas migdałowy + kwas salicylowy) w odpowiednio dobranych stężeniach w pięciu formułach: dla skóry wrażliwej, normalnej, dojrzałej, z przebarwieniami, tłustej oraz trądzikowej.

 

DEPILACJA LASEROWA

Depilacja laserowa jest bezpiecznym i szybkim zabiegiem pozwalającym na pozbycie się zbędnego owłosienia. Cykl rozwoju włosa to: faza wzrostu (anagen) oraz uśpienia (telogen, katagen). Tylko na rosnące włosy oddziaływuje światło lasera, wchodząc w reakcję z melaniną znajdującą się w cebulce włosa. Te włosy wypadają po około 2 tygodniach od zabiegu. Włosy znajdujące się w fazie uśpienia przejdą w tym czasie w fazę wzrostu, a następny zabieg spowoduje ich usunięcie.

Efektywność zabiegu zależy od koloru włosów i skóry, grubości włosa. Im ciemniejsze włosy tym lepszy efekt. Z reguły potrzeba ok. 5 –8 zabiegów, co 4 –6 tygodni dla uzyskania dobrego efektu.

Zabieg może wywoływać niewielkie zaczerwienienie i obrzęk, który z reguły ustępuje w ciągu kilku godzin. Laserowej depilacji mogą być poddane wszystkie okolice ciała. Najczęściej są to: wąs, broda, policzki, pachy, pachwiny, pośladki, plecy, kończyny górne i dolne. Włosy przed zabiegiem nie powinny być depilowane mechanicznie przez okres 3 –4 tygodni. Najlepiej dzień przed zabiegiem wygolić je jednorazową golarką. Zabieg najlepiej wykonywać na skórze nieopalonej. Zawsze konieczne jest unikanie słońca przez 3 –4 tygodnie po zabiegu.

 

FOTOODMŁADZANIE

Jest to metoda poprawiająca wygląd starzejącej się skóry, polegająca na naświetlaniu intensywnym źródłem światła (VPL). Światło to odziaływuje na 3 różne struktury: rozszerzone naczynka, przebarwienia oraz kolagen. Efekt to zamknięcie naczyń, zmniejszenie przebarwień oraz produkcja nowego kolagenu, a tym samym rozjaśnienie skóry; wygładzenie poprzez jej napięcie oraz zniknięcie płytkich zmarszczek.

Zabieg ten przynosi też bardzo dobre efekty w leczeniu trądzika różowatego z dużym rumieniem na twarzy. Ilość zabiegów jest różna w zależności od problemu skóry, czasami wystarczy jeden, nieraz trzeba wykonać ich kilka, w odstępach kilku tygodni. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta, przebarwienia na kilka dni stają się ciemniejsze, a potem ulegają złuszczeniu. Po zabiegu powinno się stosować ochronę przeciwsłoneczną.

 

LASEROWE USUWANIE ZMIAN NACZYNIOWYCH

W naszej Klinice zabiegi wykonujemy za pomocą:

  • lasera diodowego Diolite (czerwone naczynka na twarzy, nosie, drobne naczyniaki, naczynka na kończynach dolnych)
  • lasera VPL (zlewny rumień, tendencja do zaczerwieniania się twarzy pod wpływem np. wysiłku, alkoholu, zmian temperatury oraz towarzyszący niektórym chorobom twarzy, np. trądzikowi różowatemu)

Światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę i to powoduje zniszczenie naczynka. Zabieg wywołuje niewielkie pieczenie i szczypanie w trakcie uwalniania impulsu, a po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i niewielki obrzęk utrzymujący się do kilku dni. Po zabiegu konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna. W zależności od rozległości zmian wykonujemy różną ilość zabiegów. Większość drobnych naczyń i pajączków na twarzy udaje się zamknąć już podczas pierwszego zabiegu.

 

LASEROWE USUWANIE PRZEBARWIEŃ

W naszej klinice zabieg wykonujemy używając intensywnego źródła światła(VPL). Zabieg wykonuje lekarz po wcześniejszej konsultacji. Emitowane światło VPL oddziaływuje na komórki w skórze zawierające melatoninę powodując ich zniszczenie. Bezpośrednio po zabiegu, przebarwienia są nieco bardziej widoczne, a następnie stopniowo ulegają złuszczeniu.

Dla uzyskania pełnego efektu trzeba z reguły wykonać kilka zabiegów, w odstępach kilkutygodniowych. Zabieg powinien być wykonywany na nieopalonej skórze; po zabiegu obowiązuje ochrona przeciwsłoneczna.

 

LASEROWE USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

Zabiegi wykonywane są po wcześniejszej konsultacji przy użyciu lasera CO2 lub lasera diodowego Diolite. Można usuwać włókniaki, brodawki, bezpieczne znamiona skórne.

Gojenie zmian trwa średnio 1 - 2 tygodnie i z reguły nie pozostawia blizn. Metoda ta nie daje możliwości wykonania badania histopatologicznego usuniętej zmiany.

 

MEZOTERAPIA

Jest to metoda polegająca na wprowadzaniu śródskórnie substancji leczniczych i odżywczych w celu zmniejszenia zmarszczek i zapobiegania objawom starzenia, zmniejszenia wypadaniu włosów bądź cellulitu.

Zabieg wykonuje lekarz przy pomocy cienkiej igiełki i strzykawki lub przy pomocy specjalnego pistoletu.

Wstrzykiwane substancje to:

  • witaminy,
  • aminokwasy,
  • minerały,
  • koenzymy,
  • kwasy nukleinowe,
  • kwas hialuronowy. 

Z reguły przygotowuje się tzw. koktajle, tj. mieszanki np. 3 substancji, które dostosowuje się do problemu skóry danego pacjenta. Taki koktajl podaje się śródskórnie na głębokość 0,5 – 4 mm w celu wytworzenia małego pęcherzyka, który następnie ulega wchłonięciu. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk i rumień, bądź drobne krwiaczki w miejscu ukłucia. Objawy te ustępują w ciągu kilku dni i można je tuszować makijażem. W zależności od problemu zaleca się wykonanie różnie długich serii zabiegów (np. co 10 dni przez miesiąc, potem 1 zabieg na miesiąc przez 4 miesiące). Mezoterapię stosuje się najczęściej w celu odmłodzenia twarzy, szyi i dekoltu, w celu zmniejszenia wypadania włosów bądź w celu zwalczania cellulitu.

Chętnie stosowanym obecnie zabiegiem odmładzającym jest mezoterapia z użyciem preparatów zawierających niestabilizowany kwas hialuronowy. W naszej klinice szczególnie polecamy mezoterapię Princess rich (najwyższe dostępne na rynku stężenie kwasu hialuronowego), NCTF (kompleks multiwitamionowy), oraz NCTH HA(kompleks multiwitaminowy z kwasem hialuronowym).

Zabiegi te silnie nawilżają skórę, korygują zmarszczki, poprawiają napięcie i elastyczność skóry. U pacjentów z cellulitem chętnie w mezoterapii stosujemy lipolityki, takie jak: kofeina, teofilina, Conjoctyl uzyskując zadowalające efekty. Również dla chorych z wypadaniem włosów sporządza się odpowiednie mieszanki substancji leczniczych, którymi następnie ostrzykuje się skórę owłosioną głowy. U części pacjentów uzyskujemy znaczne zmniejszenie problemu.

Estetica Klinika Zdrowia i Urody
Al. Jerozolimskie 113/115
02-017 Warszawa

Pn. - Pt.: 11 - 19